FMC https://femuz.hu/ FMC Sun, 12 May 2024 15:43:21 +0000 hu hourly 1 https://femuz.hu/wp-content/uploads/2021/01/cropped-fm-logo-512-32x32.png FMC https://femuz.hu/ 32 32 Takarékos módi https://femuz.hu/takarekos-modi-fmc/ Thu, 09 May 2024 09:35:26 +0000 https://femuz.hu/?p=1015331

2024. 06. 21. – 10. 06.

Helyszín:

Ferenczy Múzeum, Szentendre terem

Kurátor:

Sz. Tóth Judit

Megnyitó:

2024. június 20. 17:00

jegyvásárlás

brosúra

Eleink nemzedékeken át öröklődött mentalitása, a paraszti kultúra jellemző sajátossága volt a takarékos életmód, a tárgyak megbecsülése, használhatóságának meghosszabbítása és az újra felhasználás. A kiállítás e takarékos szemléletmód aktualitását kívánja hangsúlyozni: a paraszti kultúra példáira alapozva kilenc témakörben vezet el napjaink pozitív gyakorlatáig.
A természettel együtt élő parasztember ésszerűen használta fel, amit a természet felkínált. Háztartásában nem volt szemét, a szerves hulladék visszajutott a természet körforgásába, minden mást eltettek majdani felhasználásra, mert „jó lesz még valamire”.
A táplálkozás terén jellemző volt a ciklikusság, az alapvető élelem éves beosztása, a takarékos eljárások és ételreceptek, amiből a látogatók is kapnak ízelítőt.
Az öltözködést az ünnepi- és köznapi öltözködési rend, a ruházat megóvása jellemezte. A megkopott darabokat módosult funkcióban viselték, ameddig lehetett. Két tárgytípus, egy kötény és egy csizma életútja – az újtól az elvásott, agyon foltozottig – példázza ezt a hozzáállást.
Ha elszakadt, kilyukadt, elromlott valami, igyekeztek megjavítani. A használati eszközök, textil-félék életének meghosszabbítására szolgáló javítási módok a mindennapi tevékenységhez tartoztak, a stoppolást, foltozást, varrást maguk, a talpalást, drótozást edényfoltozást specialisták végezték.
A háztartás régi, divatjamúlt vagy hibás tárgyait, ládát, edényfélét tovább használhatták más funkcióban is, de elsősorban az alapanyagok újrafelhasználása volt a jellemző. Rongyszőnyeg, parasztszoknyából varrt ruha, fadarabokból életre keltett eszközök, játékok tartoznak ide, a gépek, technikai eszközök elterjedésével pedig azok alkatrészei. Az újrafelhasználás témakörében nem hagyható figyelmen kívül a „mindenre jó” műanyag, ami elterjedésekor különlegességnek, hasznos anyagnak bizonyult a falusi portán.
A takarékos szemléletet a fogyasztói társadalom értéktelenné, szükségtelenné degradálta, mára viszont létfontosságú, egyre inkább követendő minta. A kiállítás minden egységében helyet kapnak a jó gyakorlatok, napjaink pozitív példái. Az érdeklődő felnőtteket aktívan bevonjuk a kiállítás gyarapításába és külön „szinten” szólítjuk meg a gyerekeket is.

A kiállítást a Ferenczy Múzeumi Centrum anyagán túl megyei intézményektől, magánemberektől kölcsönzött tárgyak, valamink fényképek, filmek, tárgytörténetek, QR kódos információk színesítik.

]]>
Csodakertek, varázslények – múzeumi tábor https://femuz.hu/muzeumi-tabor-fmc-2024/ Tue, 07 May 2024 17:57:23 +0000 https://femuz.hu/?p=1015325

A múzeumi terek színes rengetegében mesés kalandok várnak ránk: meghívást kapunk egy tücsöklakodalomba, ahol a násznéppel mulatozunk, csudabogarakkal ismerkedünk, és közelről megfigyeljük őket. Nyomába eredünk fura keveréklényeknek (mint például a Minotaurusz) és furfangos próbákat állunk ki.

Labirintust építünk, csodakertet tervezünk, elkészítjük mini képeskönyvünket, hogy apró hőseink nagy kalandjait megörökítsük, miközben számos művészeti technikával kísérletezünk: akvarellt festünk, papírmetszetet és monotípiát készítünk, szobrászkodunk, változatos nyomokat hagyunk.

A táborba maximum 15 fő jelentkezését tudjuk fogadni.
A tábor díja: 40.000 forint, testvéreknek 30.000 forint/fő

A tábort tartják:
Kovács Mariann és Sütő Tünde
Időpont:
2024. június 24-28.
Bázis tábori helyszín:
MűvészetMalom (Bogdányi út 32.)

A hét során a következő kiállításokhoz kapcsolódunk:
Veszélyes csillagzat alatt – Európai Iskola 1945-1948 (MűvészetMalom)
Játék a “Parnasszuson” – Jávor Piroska kiállítása (Szentendrei Képtár)

Bővebb információ és jelentkezés:
muzeumpedagogia@muzeumicentrum.hu
Sütő Tünde múzeumpedagógus: +36 20 363 4231

]]>
Czóbel-kiállítás – meghosszabbítva! https://femuz.hu/czobeel-kiallitas-meghosszabbitva-fmc/ Thu, 02 May 2024 18:02:47 +0000 https://femuz.hu/?p=1015313

A nagy érdeklődésre való tekintettel a szentendrei Czóbel Múzeum
Paletták – Czóbel Béla párizsi és magyarországi kapcsolatai című kiállítása jövő év elejéig látogatható. A tárlat Czóbel művei mellett a magyar és francia pályatársak, Rippl-Rónai József, Kernstok Károly, Báró Hatvany Ferenc, Berény Róbert, Gráber Margit, Egry József, Ilosvai-Varga István, Kmetty János, Modok Mária, Perlrott Csaba, Szántó Piroska, Tihanyi Lajos, Vörös Géza, Ziffer Sándor, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Paul Cézanne, Marc Chagall, George Braque alkotásaiból is válogat.

A Ferenczy Múzeumi Centrum kiállítás-sorozata Czóbel Béla társadalmi kapcsolatainak szövevényes hálóját tárja fel, amely a 20. század eleji európai művészetet jellemző viharos változások közepette alakult ki. A múzeum 2021-ben vont először párhuzamot Czóbel életműve és második felesége, Modok Mária alkotásai között. A folytonosság érzését teremtve a népszerű kiállításon a két művész legfontosabb szakmai és személyes kapcsolataiba nyerhetünk betekintést. Visszaemlékezések, interjúk, fotók, levelek, valamint a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a fehérvári Szent István Király Múzeum Deák Gyűjteménye, a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum, az Antal-Lustig kollekció, Klein Gábor, Nagy András, Feuer András és Haas János ritkán látott darabjai együtt rajzolják ki a különböző alkotói pályákat és a közös utakat.
A Paletták – Czóbel Béla párizsi és magyarországi kapcsolatai című kiállítás eredetileg április végén zárt volna, de a meghosszabbított nyitva tartással, 2025. január 31-ig láthatjuk a páratlan kiállítást Szentendrén.

]]>
Kudász Gábor Arion – Tropical Depression https://femuz.hu/kudasz-gabor-arion-tropical-depression/ Tue, 30 Apr 2024 08:36:37 +0000 https://femuz.hu/?p=1015297

2024. május 11. – október 13.

Helyszín:

Vajda Múzeum

Kurátor:

Kozák Zsuzsanna

Megnyitó:

2024. május 10., 18 óra

jegyvásárlás

brosúra

Vietnám a bolygó másik oldalán kellően távol van ahhoz, hogy első pillantásra vadregényesnek és idegennek tűnjön. Ám Kudász Gábor Arion fotóművész, aki két hónapon át barangolt a vietnámi nagyvárosok és kis falvak sűrűjében, belelátott az ott élők mindennapi küzdelmeibe, törekvéseibe, vágyaiba, és amit talált, több szempontból nagyon is ismerős. Az egyes generációk vágyainak összeférhetetlensége, a fiatalok elvágyódása és az idősebbek által megfogalmazott helyben maradás imperatívusza társadalmi léptékű feszültséget eredményez. Hasonlóan a kommunista rendszerbe ágyazódó piacgazdasági struktúra és a gyarmatias díszletek közé ékelődő felhőkarcolók különös elegyéhez. Kudász Gábor Arion művei nem csupán a tájakat és embereket, hanem a belső gyötrelmek és vágyak finom árnyalatait is megmutatják. Az általa alkalmazott digitális-analóg hibrid megoldások ugyanakkor az igazság és a látszat viszonyának aktuális problematikáját célozzák. A Vietnámban készült, tekintélyes mennyiségű anyagból a művész visszaemlékezései mentén kibontakozó feldolgozási folyamat egyik vezérfonalát mutatjuk be.
Kudász Gábor Arion számos szakmai elismeréssel, köztük Capa Nagydíjjal kitüntetett fotóművész. A Magyar Iparművészeti Egyetemen (ma MOME) tanult fotográfiát, ugyanitt húsz éve tanít. Munkái nagyívű, alapvetően dokumentarista igénnyel építkező ciklusokba rendeződnek, amelyek megalkotása során megrendezett és fiktív kompozíciós elemek használatával is él. Nagy öröm számunkra, hogy a művésznek a Vietnámban fotózott anyagból készülő művészkönyve bemutatójára is a PhotoLabban kerül sor, az október 12-i finisszázson.

]]>
Régészeti bemutató a majálison https://femuz.hu/regeszet-bemutato-majalis-szentendre/ Sun, 28 Apr 2024 16:43:27 +0000 https://femuz.hu/?p=1015285

Idén a Ferenczy Múzeumi Centrum is csatlakozott ezzel a programmal Szentendre Város Önkormányzata és a Szentendrei Kulturális Központ közös majálisához, mely egyben uniós csatlakozásunk 20. évfordulóját is ünnepli.

Május 1-jén múzeumaink ZÁRVA tartanak! Azonban mindenkit várunk egy izgalmas programra a városi majálison, a Postás-strandra, ahol Győri Tibor, Nagy László, Török Gábor a Közösségi Régészeti Egyesület önkéntesei és diák segítőik a közösségi régészet munkájával, szigorú szabályaival és a fémkeresőzéssel ismertetnek meg, és a helyszínen bárki kipróbálhatja, milyen az igazi kincskeresés.

A közösségi régészeti bemutatóra 10-13 óra között várunk mindenkit a Postáson. Az FMC standjánál György Gabriella múzeumpedagógusunk is várja az érdeklődőket.

A majális részletes programja ide kattintva olvasható.

Terepi eligazítás a Kő-hegyen. Fotó: Rácz Tibor Ákos

]]>
A GYŰJTEMÉNY (1900–2022) | Finom Életek https://femuz.hu/a-gyujtemeny-1900-2022-finom-eletek/ Thu, 25 Apr 2024 12:17:57 +0000 https://femuz.hu/?p=1015272

2024. május 5. – szeptember 15.

Helyszín:

Ferenczy Múzeum

Kurátor:

Dula Viktória, Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium, Budapest

Farkas Kornél, Szentendrei II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium

Horváth Abigél, Petzelt József Technikum és Szakképző Iskola, Szentendre

Károlyi-Németh Zsófia, Barcsay Jenő Általános Iskola, Szentendre

Klug Emese, Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum, Budapest

Kukla Olivér, Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum, Budapest

Marx Nika, Heinrich Heine Gymnasium, Kaiserslautern

Nagy Szófia Kata, SEK Budapest International School

Mentorok

György Gabriella és Sütő Tünde múzeumpedagógusok, Ferenczy Múzeumi Centrum

Megnyitó:

2024. május 4., 17 óra

jegyvásárlás

brosúra

A Magyar Géniusz Program keretében a Ferenczy Múzeumi Centrum hiánypótló gyűjteményes kiállítást nyitott A GYŰJTEMÉNY (1900-2022) címmel 2023 tavaszán. Az időről-időre megújuló, ötéves állandó tárlat első szekciójában Haász István és Ladik Katalin kamara-kiállítása után az FMC fiatal diákkurátorainak válogatása látható Finom életek – A gyűjtemény diákszemmel címmel, május 5-től.

A Ferenczy Múzeumi Centrum (FMC) diákkurátorai mindannyian művészetrajongó fiatalok, rendszeres múzeumlátogatók, akik az FMC szakkörein, táboraiban és múzeumpedagógiai programjain vesznek részt évek óta. A múzeumi centrum diákkurátori programjával betekinthettek a kulisszák mögé: megismerték a múzeum gyűjteményét és tárlatait, s egy-egy kiállítás nagyköveteként iskolájukban népszerűsítik a múzeumot és tárlatvezetéseket tartanak diáktársaiknak. A program célja: a múzeum kiállításait a diákok szemszögéből, érdeklődésük, problémafelvetéseik tükrében bemutatni.
A diákok György Gabriella és Sütő Tünde nívódíjas múzeumpedagógusok vezetésével fokozatosan ismerték meg a múzeumi közeget, az intézmény egyedülálló, óriási gyűjteményét, és a kamara-kiállítást az ötletes címadástól kezdve a rendezésen keresztül a falszövegekig saját maguk alkották meg.

]]>
1% a művészetért! https://femuz.hu/ado-egy-szazalek-2024/ Wed, 24 Apr 2024 08:58:55 +0000 https://femuz.hu/?p=1015269

Idén is lehet rendelkezni a személyi jövedelemadó 1+1%-áról legkésőbb 2024. május 21-éig, az szja-bevallástól függetlenül is.

Támogassa adója 1%-ával a szentendrei múzeumokat! Csak annyi a teendő, hogy adóbevallásának kitöltésekor az Egyéb rendelkezések rovatban a FERENCZY MÚZEUMI CENTRUM adószámát (15440196-2-13) tünteti fel, és ezzel egy nemes célt támogat.

Előre is köszönjük a felajánlásokat!

]]>
Vajda Lajos nevét kapta a Bükkös kishídja https://femuz.hu/vajda-lajos-hid/ Thu, 11 Apr 2024 08:57:23 +0000 https://femuz.hu/?p=1015244

Vajda Lajos festőművész nevét kapta a szentendrei Bükkös-patakon átfutó kis gyalogos híd.

A névadást városi közvélemény-kutatás előzte meg: a városrész önkormányzati képviselője tavaly mintegy háromszáz patakparti, illetve a környéken élő szentendrei véleményét kérte ki az elnevezéssel kapcsolatban. Vajda Lajos neve és a Fehérvíz forrás szerepelt a javaslatok között. Március elején újabb közösségi közvélemény-kutatást végzett az önkormányzat, a környéken élők postaládájába eljuttatott szórólapokon és a Szentendre applikációban is lehetett szavazni. A szavazók nagyobb része Vajda Lajos nevét támogatta, így a patak Vajda Lajos utcánál lévő hídja a 20. századi magyar modern képzőművészet kiemelkedő alkotójának nevét fogja viselni.

]]>
Válaszút https://femuz.hu/valaszut-fmc/ Mon, 25 Mar 2024 11:53:35 +0000 https://femuz.hu/?p=1015203

2024. 04. 25. – 06. 02.

Helyszín:

Ferenczy Múzeum, Szentendre terem

Kurátor:

Mravik Patrik

Megnyitó:

2024. április 24. 16:00

jegyvásárlás

brosúra

A Ferenczy Múzeum Centrum Muzeológiai és Irodalmi Osztálya 2022-től egy rendhagyó participatív szemléletű várostörténeti kutatásba kezdett Válaszút címen. A múzeum ennek keretében a hagyományos helytörténeti kutatás módszerei mellett a város egykori és mai lakóinak, építészeinek bevonásával próbálta megérteni a 11-es út építésének és használatának társadalmi hatásait: miképpen alakította a városképet, a Szentendréről alkotott elképzeléseket, hogyan hatott a város további fejlődésére és milyen ma abban a városban élni, amely ilyen módon megszületett.

A kutatás tanulságait és eredményeit megelevenítő műhelykiállítás röviden bemutatja az út építésének körülményeit: a várostervezők által megálmodott alternatív nyomvonalakat, az útépítéssel kapcsolatos társadalmi konfliktusokat és a kádári kompromisszum révén megszülető építkezést és következményeit. A kutatás során interjúkat készítettünk olyan városlakókkal, akiknek az útépítés miatt a házát lerombolták és a frissen emelt lakótelepen helyezték el őket, valamint olyan szentendreiekkel, akiknek együtt kell élniük az otthonuk tőszomszédságába költözött főúttal. Az interjúk alapján megmutatkoznak az út építésével kapcsolatos ellentmondások, tágabban pedig érzékelteti, hogy a város történetével, fejlődésével kapcsolatos párbeszédben ott rejlenek a diktatúra nehéz nyomai.

A kutatás következő fázisaiban a Válaszút azokat a szentendreieket is bevonta, akik a jelen mindennapjaiban birtokba veszik és használják a várost. A kiállítás felvillantja a felnőtt lakosság várossal kapcsolatos attitűdjében mutatkozó mintázatokat, a városi terekhez és az úthoz kapcsolt képzettársításokat, emellett pedig – a leglátványosabb elemeként – betekintést enged a gyermeki fantázia világába, megmutatva milyen érzelmeket és élményeket társítanak a város tereit felfedező legfiatalabb generációk. Szentendre gyermekszemmel megformált tereit a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Gimnázium diákja alkották meg rajzos formában a Ferenczy Múzeumi Centrum múzeumpedagógusaival együttműködve.

A kiállítás arra tesz kísérletet, hogy elindítson egy társadalmi párbeszédet a város örökségével kapcsolatban, amely révén a város történelmét nem hatalmi elitek, elidegenedett intézmények, hanem maguk a közösség tagjai mondhatják el. Az esemény nem véletlenül kapta a műhelykiállítás nevet, a kisméretű, emberléptékű tárlat a tudásátadás mellett elsősorban interaktív szemléletre és a városról való közös gondolkodásra invitálja a befogadót.

A kiállításhoz kapcsolódó, két éve indított Facebook-csoportba továbbra is várják a 11-es úttal kapcsolatos személyes fotókat, tárgyakat, dokumentumokat és történeteket. A csoport ide kattintva érhető el.

]]>
Kovács Margit, a Duna királynője https://femuz.hu/kovacs-margit-a-duna-kiralynoje-2024-marcius/ Fri, 22 Mar 2024 10:33:15 +0000 https://femuz.hu/?p=1015198

2024. 03. 15. – 2029. 12. 31.

Helyszín:

Kovács Margit Kerámiamúzeum

Kurátor:

Szilágyi Zsófia Júlia, Eged Dalma

Megnyitó:

2023. május 20., 17:00

online jegyvásárlás

brosúra

Belépve a Kovács Margit Kerámiamúzeumba a dekoratív megformálás, az emberközeli témák, a mitológiai, bibliai történetek egy szerethető, ismerős világot teremtenek. Kovács Margit kerámiáiban a román kori templomok zömök, nyers formái, a gótikus katedrálisok nyúlánk, törékeny alakjai, a bizánci könyvillusztrációk merevségükben fenséges megfogalmazása, a mézeskalácsbáb-sütő formák bájos aprólékossága, az elefántcsont-faragványok karakteres vonalvezetése, a fazekastárgyak dekoratív egyszerűsége, a kelta faragások tömbszerűsége és lapos indái, az ázsiai szobrászat nyújtott, lényegre törő formakezelése, a magyaros mintákat kereső szecesszió színes, stilizált világa éled újra játékos kedvvel, egyéni látásmóddal, dekoratív felszínességgel.

Kovács Margit rendkívül sokoldalú, technikailag bravúros, tematikájában igen változatos életművét, egyenletesen sikeres, töretlen pályáját új megközelítésben mutatjuk be. Megbomlik az idővonal, mindamellett egyes periódusokra nagyobb hangsúly kerül, jól ismert darabok kiemelt helyet kapnak, rég nem látott művek kerülnek elő. Az eddig feldolgozatlan hagyatékból dokumentumok, levelek és fotók is feltűnnek az új rendezésben árnyaltabb képet adva Kovács Margit személyiségéről. A felfrissített tárlat nagyban kiszélesíti az életművet: az eddig ismert és újonnan azonosított, Magyarország területén elszórtan látható kültéri és köztéri munkák gyűjteménye is láthatóvá válik a szentendrei anyag mellett. A friss, dinamikus kiállítás interaktív felületekkel, archív felvételekkel és videókkal hozza közelebb a látogatókhoz legnépszerűbb keramikusunk munkáit, és idézi meg a korszakokat, amikor Kovács Margit kerámiái készültek.

]]>