Régészet
Pest megye területén a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum munkatársai végzik a szakhatósági állásfoglalásokban a beruházók, építkezők számára előírt régészeti szakmunkákat.
Központi ügyintézés, szerződésekkel, megrendelésekkel kapcsolatos ügyek:
Nagy Balázs
régészeti megfigyelések, megrendelések
Telefon: +36-30-246-8188
E-mail: balazs.nagy@muzeumicentrum.hu
Sima Gábor
ásatási ügyintézés
Telefon: +36-30-279-3085
E-mail: gabor.sima@muzeumicentrum.hu
A Ferenczy Múzeumi Centrum megyei hatókörű városi múzeumként látja el feladatát 2013-tól. Megyénk területén több mint 5000 regisztrált régészeti lelőhely található. Ez a szám a módszeres lelőhely-felderítéseknek köszönhetően egyre növekszik. A régészeti feladatok ellátása során az intézmény együttműködik a megye területére eső más muzeális intézményekkel, területi múzeumokkal. Igen fontos a megfelelő szakembergárda, a régész és régész technikus munkatársak mellet saját térinformatikus, geodéta munkatárs is segíti a terepi és feldolgozási munkákat. Az FMC – akkreditált intézményként – rendelkezik a megfelelő mennyiségű és minőségű feltárási és az eredmények és leletek feldolgozása során szükséges felszerelésekkel.
A teljes megyét ellátó tevékenységünk során három bázisról látjuk el munkánkat: Cegléden, Gödöllőn és nem utolsó sorban Szentendrén, ahol a múzeum központja található.
Az általános feladatellátás során kollégáink csapatokba szervezve, több helyszínen végzik munkájukat. A napi feladataink közé tartozik a régészeti megfigyelés, szakfelügyelet, melyet legtöbb esetben kisebb építkezések esetén a régészeti érintettség ellenőrzése céljából végzünk. Ezen felül rendszeresen részt veszünk az örökségvédelmi szerv koordinációjával készült nagyberuházásokat megelőzően Előzetes Régészeti Dokumentáció (ERD) terepi munkálataiban, valamint illetékes, akkreditált intézményként a nagyberuházásokat megelőző régészeti feltárásokban.
A feltárások terepmunkálatainak végeztével a régészeti bázisokon végezzük el a leletek tisztítását, restaurálását, leltárba vételét, és itt kerülnek végleges elhelyezésre a régészeti korú tárgyak. A múzeumban elhelyezett leletek mennyisége az évről-évre folyó nagyberuházásoknak köszönhetően tízezres nagyságrendben növekszik.
A kötelező feladatokon túl fontosnak érezzük a régészet iránt érdeklődő múzeumbarátokkal kialakult kapcsolat erősítését. Ezért közösségi régészeti programokat szervezünk, a kulturális örökség iránt elkötelezett civilek számára. Ezekbe a feltárási munkákba szintén bekapcsolódhatnak az érdeklődők, megismerhetik az általános feladatokat, módszereket, úgy a bontás, mint a dokumentálás témakörében. A témában több konferenciát és workshopot is szerveztünk.
Munkánk eredményeit kiállításokban és kiadványokban is megjelentetjük. Arra törekszünk, hogy minden évben régészeti kiállítás nyíljon a Ferenczy Múzeumi Centrum kiállítóhelyeinek egyikén. Az elmúlt évtizedben nyílt számos régészeti kiállítások közül kiemelkedik a Nem múlt el nyomtalanul… című honfoglaláskori anyagot bemutató tárlat, mely a Pest megye területén előkerült, a térségben egyedülálló tarsolylemezes sír leleteinek bemutatása köré szerveződött.
Régészeti Gyűjtemény
A Ferenczy Múzeumi Centrum régészeti gyűjtőköre felöleli Pest megye egész területét. A korábban Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága néven alapított intézmény az 1960-as évek óta folyamatosan gyűjti a régészeti leleteket feltárásokból, terepbejárásokból, ajándékozásokból. A múzeum régészeinek fő feladata Pest megye teljes területén az építkezések előtti, vagy azzal párhuzamosan végzett földmunkák utáni régészeti örökség feltárása, dokumentálása és feldolgozása.A főként kerámiából készült tárgyakból és fémleletekből álló, folyamatosan bővülő gyűjtemény mára több mint háromszázezer tételt számlál. A leletek igen széles skálát ölelnek fel: az őskor korai szakaszától, a csiszolt kőkorszaktól (neolitikum) a késő középkorig tartó időszakokból származnak. A feldolgozást és raktározást három helyszínen végzik a múzeum régészei: Cegléden, Gödöllőn és Szentendrén. A ceglédi raktárban főként a 4-es főút és az M0 keleti szektorának építését megelőző feltárásból származó leletanyag, Gödöllőn megyénk keleti feléből származó anyag található, míg Szentendrén a megye nyugati részének emlékeit és a szentendrei római tábor feltárása során napvilágot látott leleteket őrizzük.
Gödöllőn kutatható a numizmatikai gyűjtemény, melynek alapjait az 1978-ban létrehozott „Pest megyei numizmatikai gyűjtemény” képezi, mely mára már kb. 47 000 darabosra bővült. A lelőhely nélküli éremanyag korszakonként válogatott, mely jól reprezentálja az egyes pénztörténeti korok időbeli alakulását. A lelőhellyel rendelkező éremanyag számos információt hordoz a feltárt régészeti területre vonatkozóan. Az esetek túlnyomó többségében általuk határozható meg a kutatás fókuszában levő régészeti jelenség kronológiája. A régészeti korú érmek között több éremleletet is találunk. Ezek között nem ritkák a több száz darabból álló tezaurált leletegyüttesek sem. A modern kori gyűjtemény is jelentős, mely nagyobb részt ajándékozás, de vásárlás útján is keletkezett. A numizmatikai gyűjtemény létrejöttének megfelelően szolgálja a Pest megyei régészeti vagy történeti tárlatok létrejöttét, továbbá számos kutatói munkának is otthont ad.
Minden intézményünkben szeretettel várjuk a hazai és külföldi kutatókat, szakembereket! A gödöllői bázisunk 2017-ig látványraktárként működött, a megye területén előkerült reprezentatív tárgyakból összeállított kiállítás jelenleg átalakítás miatt zárva tart.





